سلامتی و ورزشی, مقالات

ترامپولین باکیفیت و تاثیر آن بر سلامت بدن

ترامپولین باکیفیت و تاثیرات آن

ترامپولین باکیفیت را چطور تشخیص دهیم؟

جامپینگ فیتنس ورزشی است که به تازگی مورد توجه افراد زیادی در سرتاسر دنیا قرار گرفته و با کمک ترامپولین انجام می شود. پریدن روی ترامپولین فواید زیادی دارد.

فواید پریدن روی ترامپولین باکیفیت

از جمله فواید ترامپولین می توان به بهبود عملکرد غدد لنفاوی، اقزایش ایمنی بدن، کاهش شانس ابتلا به پوکی استخوان، درمان کمر درد، کمک به افزایش قدرت و استقامت و … اشاره کرد. اما باید به یاد داشت که انتخاب ترامپولین درست و استاندارد تاثیر به سزایی در نتیجه ی این فواید دارد.

در اینجا به مقایسه ی ترامپولین با کیفیت و بی کیفیت بپردازیم.

 

نمونه ای از یک ترامپولین بی کیفیت و بدون برند با قطعات غیر استاندارد

 

مقایسه ی ترامپولین

  1. در مدل با کیفیت ضربه گیر هایی برای جلوگیری از ایجاد صدا تعبیه شده است در حالی که در مدل های بی کیفیت، صدای طبل مانند ایجاد می شود .
  2. در ترامپولین باکیفیت پایه ها دارای واشر پلاستیکی نرم هستند که از ایجاد صدای نامناسب در حین پریدن جلوگیری می کند در حالی که در مدل های دیگر این واشر ها سخت بوده و شکنندگی بالایی دارند.
  3. از فواید دیگر ترامپولین با کیفیت، دسته های با پایه ی دو شاخه می باشد که به زمین رسیده و ثابت می شود و قابلیت تغییر ارتفاع را دارد. در حالی که دسته در ترامپولین های نا مرغوب به زمین نرسیده و از نقطه ای کوچک به ترامپولین جوش خورده است . که این مسئله باعث بروز خطر شکسته شدن ناگهانی دسته و آسیب به فرد می شود.
  4. کش های یک تکه ای که در ترامپولین های نامرغوب بکار می رود باعث می شود تا با پاره شدن یکی از آنها، کفی ترامپولین شل شده و آسیب به کمر و زانو ایجاد شود. در حالی که در ترامپولین های مرغوب، کش های منقطعی که به کار می رود باعث می شود تا با پاره شدن یکی از کش ها، صفحه نیافتد و سریع در راستای تعویض آن اقدامات لازم به عمل آید. از طرف دیگر طول کش استاندارد باید ۴۰ سانت باشد که در ترامپولین مرغوب حدودا ۱۷ متر کش بکار رفته است در حالی که در انواع نامرغوب به طور کلی ۸ متر بکار رفته می رود. بخاطر این امر، کفی های ترامپولین استاندارد بسیار نرم تر می باشد.
  5. نصب و حمل یک ترامپولین مرغوب بسیار راحت است زیرا قطعات (۶ قطعه) کاملا از هم جدا می شوند و در بسته بندی کوچک و مناسب، به سادگی قابل حمل می شوند. از طرف دیگر ترامپولین با کیفیت دارای لایسنس و گواهینامه ی بین المللی معنبر و بسته بندی مرتب می باشد اما ترامپولین نا مرغوب هیچکدام از این ها را ندارد.
  6. کفی های برزنتی سریعا کثیف می شوند، در صورت آب خوردن بسیار سنگین شده و صدای طبل مانند می دهند. و همچنین نسبت به ترامپولین های با جنس کفی پلی پروپن، قابلیت انعطاف پذیری کمتری دارند و ضعیف تر بوده و سریعتر فرسایش می یابد.
بیشتر بخوانید   استرس و تاثیر آن بر زندگی روزمره

 

نمونه ای از یک ترامپولین باکیفیت دارای برند با قطعات اصلی

 

نکات ذکر شده بالا در انتخاب یک ترامپولین باکیفیت بسیار موثر و کاربردی می باشد. حتما برای حفظ سلامتی خود و جلوگیری از به وجود آمدن هزینه های اضافی جهت تهیه قطعات، تا حد امکان از خرید ترامپولین های بی کیفیت خودداری نمایید.