اخبار و تازه ها

۱۰ روش درمان حساسیت فصلی در منزل با روش های گیاهی و خانگی

درمان حساسیت فصلی در منزل با روشهای گیاهی

همیشه صحبت از حساسیت و آلرژی بهاره به میان می‌آید و غافل از اینکه پاییز هم دست‌کمی از بهار ندارد و تا می‌تواند آتش به پا ‌می‌کند. این را از عطسه‌ها و سرفه‌ها و آبریزش بینی مداوم افراد مستعد می‌توان فهمید. حساسیت های فصلی به عنوان یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی شود، اما می تواند بر کیفیت روزانه زندگی شما تاثیر داشته باشد.
این قبیل حساسیت‌ها طیف گسترده‌ای از افراد را تحت‌تاثیر قرار داده و هزینه‌های درمانی سنگینی را به کشورها تحمیل می‌کند , به ‌طوری که آمارهایی که از جامعه آمریکا به دست آمده بیانگر این مطلب است که بیش از ۳۵ میلیون آمریکایی با حساسیت‌های پاییزه دست به گریبانند که هزینه‌ای بالغ بر هفت میلیارد دلار را به اقتصاد این کشور تحمیل می‌کند.
مواد آلرژی یا حساسیت‌زا موادی هستند که در صورت ورود به سیستم تنفسی افراد مستعد و حساس باعث شروع علائم حساسیتی در آنها می‌شوند. این مواد عموما بسته به مقاومتی که دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند: چند ساله‌ و فصلی. مواد حساسیت‌زای چند ساله در طول سال وجود داشته و ایجاد حساسیت می‌کنند ولی آلرژیهای فصلی تنها در زمان‌های خاصی از سال وجود دارند و در حجم بالا در محیط‌های مختلف یافت می‌شوند. گیاهان در سه فصل گرده‌افشانی می‌کنند و این فصول بر‌اساس عملکرد رویشی که دارند با هم متفاوتند. درختان در بهار گرده‌افشانی می‌کنند و علف‌زارها در اوایل تابستان و درنهایت، علف‌های هرز نیز در اواخر تابستان و اوایل پاییز به گرده‌افشانی می‌پردازند.

ترامپولین و آلرژی

علائم حساسیت :

  1. علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی
  2. علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
  3. علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
  4. علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

۱۰ درمان خانگی برای حساسیت فصلی اشاره می کنیم :

۱- عسل محلی

fresh-organic-food-honey-01

عسل می تواند بطور موثری حساسیت بهاره ناشی از وجود گرده گل جمع آوری شده توسط زنبور عسل را درمان کند. این ماده همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را نسبت به دیگر دانه های گرده بی حس سازد.

  • یک یا چند قاشق چایخوری عسل طبیعی خام و محلی را ۳ یا ۴ بار در روز برای کمک به تسکین علائم آلرژی مصرف کنید.
  • همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری عسل و ۳ یا ۴ قطره آب لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب گرم ریخته و فورا آن را بنوشید. این شربت را ۲ بار در روز برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله سریع با علائم حساسیت بهاره مصرف کنید.
بیشتر بخوانید   پیشگیری از استرس کودکان با راهکار هایی ساده و کاربردی

۲- زنجبیل

خواص چای زنجبیل

زنجبیل دیگر درمان خانگی موثر در از بین بردن حساسیت فصلی می باشد. این ماده می تواند سیستم ایمنی بدن  را تقویت کرده و همچنین به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل کند. خاصیت ضد التهابی طبیعی و قدرتمند زنجبیل به کاهش تورم و التهاب بینی و دیگر علائم آلرژی کمک می کند.

  • چند تکه زنجبیل تازه را برداشته و کمی نمک روی آن بپاشید و چند بار در روز آن را بجوید تا آبریزش بینی ، سرفه و حتی سردرد شما بهبود یابد.
  • همچنین می توانید ۲ تا ۳ فنجان دمنوش زنجبیل را هر روز برای بهبود سریع تر بیاشامید. برای درست کردن دمنوش زنجبیل، یک قاشق غذاخوری زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب افزوده و آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس از صافی گذرانده و کمی عسل و آب لیمو ترش به آن اضافه کنید و بصورت گرم بنوشید.

۳- سیر

حساسیت
سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی ست که می تواند علائم مختلف حساسیت بهاره را از بین ببرد. خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده سیر نیز باعث بهبود سریع تر می گرد.

  • جویدن ۲ تا ۳ حبه سیر خام در روز به مدت یک یا دو هفته باعث از بین رفتن علائم مختلف حساسیت بهاره می گردد.
  • همچنین می توانید سوپ سیر را نیز امتحان کنید. برای درست کردن سوپ، ۳ یا ۴ حبه سیر له شده را داخل یک لیوان آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. آن را صاف کرده و مقداری عسل به آن بیافزایید. از این سوپ ۲بار در روز به مدت حداقل یک هفته بیاشامید.
  • اگر نمی توانید طعم و بوی تند و قوی سیر را تحمل کنید، می توانید با مشورت پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

۴- گزنه

حساسیت
گیاه گزنه هم به عنوان ماده ای بسیار موثر در درمان حساسیت فصلی در نظر گرفته می شود. گزنه به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی ، می تواند التهاب مجاری تنفسی فوقانی را کاهش داده و گرفتگی بینی، سرفه، عطسه و خارش را برطرف سازد.

  • یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را داخل یک فنجان آب داغ بریزید. بگذارید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد، آن را صاف کرده و سپس مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. این دمنوش را ۲ یا ۳ بار در روز تا وقتی که علائم حساسیت شما کاهش یافت مصرف کنید.
  • اگر برگ گزنه در دسترس شما نیست، می توانید با مشورت پزشک از کپسول های گزنه استفاده کنید.
  • اگر گزنه بطور منظم یک ماه قبل از شروع فصل آلرژی مصرف شود می تواند حتی از بروز حساسیت فصلی جلوگیری کند.
بیشتر بخوانید   خلاقیت رامبد جوان در برنامه خندوانه

۵- سرکه سیب

حساسیت
سرکه سیب به حالت اول برگرداندن مواد مغذی در بدن که به نوبه خود پاسخ سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کنند، کمک می کند. به علاوه، این ماده به تنظیم PH قلیایی در بدن برای تسکین علائم حساسیت فصلی کمک می کند.

  • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب ارگانیک را داخل یک لیوان آب بریزید.
  • یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه و نصف قاشق غذاخوری عسل خالص را به آن اضافه کنید.
  • این شربت را ۳ بار در روز تا زمانی که بهبود یافتید مصرف کنید.

۶- بابونه

حساسیت
اعتقاد بر این است که بابونه نیز به بهبود علائم حساسیت کمک می کند. بابونه به عنوان یک آنتی اکسیدان و آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند.

  • ۲ قاشق چایخوری گل بابونه خشک شده را داخل یک فنجان آب داغ ریخته و بگذارید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و مقداری آب لیمو ترش تازه و عسل به آن بیافزایید. این دمنوش را ۳ یا ۴ بار در روز به مدت ۲ یا ۳ روز بیاشامید.
  • همچنین می توانید یک مشت پر گل بابونه را داخل مقداری آب ریخته و در آن را بپوشانید و بگذارید با حرارت ملایم به مدت ۵ دقیقه بجوشد. سپس از روی حرارت برداشته و بخور دهید یا بخار آن را به مدت ۱۰ دقیقه استنشاق کنید. این درمان را روزانه یک بار انجام دهید تا بطور کامل بهبود یابید.

۷- آب نمک

حساسیت
آب نمک درمانی خوب برای بهبود علائم حساسیت فصلی می باشد. این محلول به رقیق شدت موکوس و باز شدن مجاری بینی کمک می کند. همچنین باعث بهبود گلودرد می شود.

  • نصف قاشق چایخوری نمک را داخل ۲ فنجان آب گرم بریزید. سرتان را به عقب خم کرده و چند قطره از این محلول را با استفاده از قطره چکان داخل هر یک از سوراخ های بینی بریزید. به آرامی نفس بکشید و سپس فین کنید تا موکوس و محلول اضافی از بینی تان خارج شود. این کار را ۲ بار در روز تا وقتی که وضعیتتان بهبود یابد تکرار کنید.
  • همچنین می توانید یک قاشق چایخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و آن را در دهان خود گردانده و غرغره کنید. این کار را چند بار در روز و تا وقتی که بهبود یابید انجام دهید.
بیشتر بخوانید   تمرین ورزشی پر قدرت و عالی با یک برنامه ی غذایی ایده آل

۸- بخور دادن

حساسیت
بخار نیز یکی از درمانهای خانگی موثر در از بین بردن علائم حساسیت فصلی نظیر آبریزش بینی، گلودرد و عطسه است. این کار به خروج موکوس و مخاط اضافی که باعث آبریزش بینی و عطسه می شوند کمک می کند.

  • چند قطره روغن اکالیپتوس یا مقداری بلور منتول یا جوهر نعناع را داخل یک کاسه آب داغ بریزید.سرتان را با یک حوله پوشانده و صورتتان را روی کاسه نگه دارید.با دقت بخار را به مدت ۱۰ دقیقه تنفس کرده و سپس بینی تان را خالی کنید.این درمان را ۳ یا ۴ بار در روز تا وقتی که بطور کامل بهبود یابید ادامه دهید.

۹- زردچوبه

حساسیت
زردچوبه حاوی کورکومین، نوعی ماده شیمیایی گیاهی با عملکرد قوی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد که می تواند به درمان علائم مختلف حساسیت بهاره کمک کند. همچنین می تواند به ریشه کن کردن مواد حساسیت زا از بدن کمک کند، بنابراین باعث بهبود سریع تر می گردد.

  • یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم ریخته و مخلوط کنید. این محلول را دو بار در روز و به مدت یک یا دو هفته بنوشید. این درمان باعث شل شدن و سستی موکوس ها در بدن شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
  • همچنین می توانید مخلوطی از ۶ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و عسل آماده کنید. ۲ بار در روز و هر بار یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در طول فصل آلرژی میل کنید.

۱۰- پیاز

پیاز
پیاز منبع خوبی از کوئرستین است ، یک آنتی هیستامین و ضد التهاب طبیعی که می تواند بطور موثری علائمی نظیر سرفه، آبریزش بینی و گلو درد ناشی از حساسیت بهاره را کاهش دهد.

  • برش های تازه پیاز را بجوید و به آرامی آنها را ببلعید. این کار را در سراسر روز انجام دهید تا وقتی که متوجه بهبود در وضعیت تان شوید.
  • همچنین می توانید ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری آب پیاز را به یک لیوان آب داغ بیافزایید. این محلول را چند بار در روز غرغره کنید تا وقتی که بهتر شوید.
  • همچنین می توانید نصف قاشق چایخوری آب پیاز و یک قاشق چایخوری عسل خالص را مخلوط کنید. این محلول را حداقل ۲ بار در روز به مدت چند روز بخورید تا سرفه و گلودردتان بهبود یابد.

 

 

 

 

 

 

لینک های خارجی :

Seasonal Allergies