مقالات

استاندارد ملی و استاندارد های اروپا برای ترامپولین

استاندارد ملی ایران

اهمیت استاندارد ملی و استاندارد های اروپا برای محصولات

 

       ۱ . استاندارد ملی ایران   ( ISIRI ) 

سازمان استاندارد ملی کشور ایران تدوین‌کننده قوانین مرتبط با استاندارد تولید کننده ، و بهره بردار و همچنین نظارت کننده بر آن‌ها می‌باشد . کلیه تجهیزات بازی خانگی و شهربازی بر اساس مصوبات شورای عالی استاندارد ، مشمول مقررات استاندارد اجباری است و فعالیت کلیه تجهیزات تفریحی اعم از تجهیزات شهربازی، زمین بازی، سازه های بادی، آبی و … بدون تاییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران ، ممنوع بوده و عواقب ناشی از بهره برداری از تجهیزات فاقد استاندارد متوجه بهره بردار است . همچنین لازم است مراحل مختلف ساخت، نصب و بهره برداری از تجهیزات مذکور تحت نظارت و تایید بازرسان سازمان استاندارد ملی ایران صورت گیرد . لذا دریافت کد بهره برداری و ثبت وسیله بازی در سامانه استاندارد ملی ایران برای بهره برداران محترم الزامی و دارای اهمیت است.

استاندارد ملی ایران

ایران ترامپولین به عنوان اولین و بزرگترین واردکننده و تولیدکننده ترامپولین و تجهیزات تفریحی فضای باز  در ایران ،مفتخر است به اطلاع برساند کلیه محصولات این شرکت مطابق استانداردهای بین الملی EN71-1,2,3,4,14  بوده و توسط موسسات معتبر استاندارد اروپایی   SGS – TUV تست و بررسی شده و دارای تاییدیه میباشد . همچنین ایران ترامپولین اولین و تنها شرکتی است که محصولات خود را به تایید اداره استاندارد ملی ایران نیز رسانده و  به علاقه مندان عرضه میدارد.لازم به ذکر است کلیه محصولات این مجوعه قابلیت ثبت در سامانه استاندارد ملی ایران را داراست و کلیه بهره برداران در محیط های عمومی مانند شهربازی ها، پارکها و مهدکودک ها  با داشتن کد بهره برداری از اداره استاندارد میتوانند محصول خود را در سامانه استاندارد ملی ثبت نمایند .

بیشتر بخوانید   زمین خوردن سالمندان | هر آنچه از آسیب ها و خطرات ناشی از آن باید بدانید

       ۲ . SGS :

استاندارد SGS چیست و فایده ی آن

 

SGS شرکت چندملیتی بوده، که دفتر مرکزی آن در شهر ژنو ، سوئیس قرار دارد . این شرکت ارائه‌کننده انواع خدمات بازرسی، کنترل کیفیت و صدور انواع گواهینامه می‌باشد. خدمات اصلی شرکت اس‌جی‌اس شامل بازرسی و تایید مقدار، وزن و کیفیت کالاهای گوناگون، همچنین تست و کنترل کیفیت محصولات و عملکرد آنها در برابر استانداردهای مختلف بهداشتی ، ایمنی و نظارتی می‌باشد .

       ۳ . Intertek :

استاندارد INTERTEK اینتر تک

شرکت بریتانیایی و چندملیتی است، که در زمینه ارائه خدمات بازرسی، کنترل کیفیت، تضمین کیفیت بر پایه استانداردهای بهداشتی، ایمنی، نظارتی و صدور انواع گواهی‌نامه‌ها، در سطح بین‌المللی فعالیت می‌نماید.

       ۴ . TUV آلمان 

استاندارد TUV آلمان

اتحادیه بازرسی و پایش فنی Technischer Überwachungs-Verein  مستقر در آلمان است که بر روی سلامتی کالاهای صنعتی ارائه شده از سوی شرکت‌های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارائه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تأمین کنند . فصل های مورد بررسی توسط شرکت های بازرس به شرح ذیل است.

شرکت های TUV عموما دارای بخش های زیر می باشند :

  • ممیزی سیستم های مدیریتی
  • بازرسی محصولات
  • گواهینامه محصول و تست
بیشتر بخوانید   تاثیر ترامپولین بر سیستم لنفاوی و سمزدایی از بدن

در ایران نیز برخی از شرکت های توف TUV دفاتر نمایندگی دارند و اقدام به فعالیت در حوزه های مشخص شده  بعنوان نماینده شرکت TUV می نمایند .

       ۵ . EN 71 

استاندارد اروپا EN 71 الزامات ایمنی برای اسباب بازی  و لوازم ورزشی را مشخص می کند . مطابق با استاندارد قانونی برای تمام اسباب بازی های فروش شده در اتحادیه اروپا مورد نیاز است و شامل ۵ مورد است.

  • EN 71-1 : خواص مکانیکی و فیزیکی
  • EN 71-2 : اشتعال پذیری
  • EN 71-3 : مشخصات گرید و عملکرد
  • EN 71-4 : آزمایشات شیمیایی و فعالیت های مرتبط برای بررسی سمی بودن برای انسان
  • EN71-14 : الزامات و روش های آزمون برای ترامپولین ها برای کاربری در فضای باز و مقاومت دربرابر شرایط جوی