مقالات

زمین خوردن سالمندان | هر آنچه از آسیب ها و خطرات ناشی از آن باید بدانید

واقعیت های مهم درمورد زمین خوردن سالمندان  

هر ساله میلیون ها نفر از افراد مسن که بیشتر شامل کسانی که بیش از ۶۵ سال دارند به دلیل نداشتن تعادل کامل ، زمین میخورند . واقع بیش از یک نفر از چهار سالمند مسن هر ساله می افتد ، اما کمتر از نیمی از آنها به دکتر مراجعه میکنند . بعد از هربار افتادن ، احتمال زمین خوردن دوباره ی فرد مسن دوبرابر میشود .                             

  •  از هر پنج برخورد با زمین ، یکی از آنها منجر به آسیب دیدگی های شدید به سر یا شکستگی استخوان میشود .

هر ساله ، ۲.۸ میلیون سالمند در بخش های اورژانس برای آسیب های ناشی از زمین خوردگی درمان می شوند و بیش از ۸۰۰،۰۰۰ بیمار در سال به علت آسیب های ناشی از سقوط ، اغلب به علت آسیب سر یا شکستگی حاد بستری می شوند . 

که میتوان گفت یکی از بیشترین موارد شکستگی ، شکستگی لگن است که هر ساله حداقل ۳۰۰،۰۰۰ نفر از افراد مسن به علت شکستگی های لگن بستری می شوند و علت آن این است که بیشتر افراد و مخصوصا زمین خوردن سالمندان به پشت است که به دلیل از دست دادن تعال و احساس سرگیجه میباشد . 

زمین خوردن سالمندان

اتفاقات بسیار شایعی که بعد از زمین خودن سالمندان پیش می آید :

   1. بیش از ۹۵ درصد از شکستگی های استخوان مخصوصا استخوان هیپ به دلیل افتادن به پشت است . این موضوع نه تنها در سالمندان بلکه در افراد سالم و حتی کودکان هم بسیار قابل مشاهده است .

شکستن استخوان هیپ که به دلیل زمین خوردن سالمندان است

   2. زمین خوردگی از شایع ترین علت آسیب های مغزی ( T B I ) هستند . T B I ، مخفف Traumatic brain injury است یا همان ضربه ی مغزی خودمان . این اتفاق زمانی رخ میدهد که نیروی خارجی بر قشر مخ وارد شود . 

ضربه ی مغزی یکی از مهمترین و معمول‌ترین دلایل مرگ یا ناتوانی در سراسر جهان به‌شمار می‌رود که میتواند بعد از زمین خوردن سالمندان اتفاق بیافتد .  

ضربه مغزی یا هامان TBI که یکی از دلایل آن در میان افراد مسن زمین خوردن سالمندان می باشد

پس از زمین خوردن سالمندان چه اتفاقی می افتد ؟

بسیاری از سقوط ها صدماتی ایجاد نمی کند . اما یکی از پنج سقوط باعث آسیب جدی مانند شکستگی استخوان یا آسیب سر می شود . این آسیب ها می توانند  سختی های زیادی برای افراد و همچنین اختلالات زیادی بر زندگیشان داشته باشد .

سقوط از پله یا سُر خوردن ، بر روی زمین های خیس ، میتواند باعث شکستگی استخوان ها مانند مچ دست، بازو، مچ پا و لگن را در بر داشته باشد .

سقوط از پله ها می توانند آسیب های سر را هم ایجاد کنند . این می تواند بسیار جدی و قابل توجه باشد ، به خصوص اگر فرد از داروهای خاصی استفاده می کند (مانند رقیق کننده های خون یا مسکن ها ) . یک فرد سالخورده که سقوط می کند و با سر خود به زمین می خورد  باید سریعا  پزشک خود را ببیند تا مطمئن شود که آسیب مغزی ندیده است .

  • بسیاری از افرادی که سقوط می کنند، حتی اگر مجروح نشوند ، ترس از سقوط دارند و برای همین کمتر به پیاده روی یا بلند شدن میپردازند . این ترس باعث می شود فرد به کاهش فعالیت های روزمره خود ادامه دهد . هنگامی که یک فرد کمتر فعالیت میکند ضعیف تر می شود و این باعث افزایش خطر زمین خوردن سالمندان میشود .

چه شرایطی باعث زمین خوردن افراد می شود ؟

تحقیقات بسیاری از شرایطی را که موجب سقوط می شود شناسایی کرده است . اینها عوامل خطر هستند. بسیاری از عوامل خطر را می توان تغییر یا اصلاح کرد تا به جلوگیری از افتادن کمک کند . آنها عبارتند از :

۱. ضعف بدن

۲. کمبود ویتامین D و نرسیدن به اندازه ی کافی به بدن افراد

۳. استفاده از داروهایی که باعث بیتحرکی یا احساس خستگی افراد میشود مانند آرام بخش یا داروهای ضد افسردگی . حتی برخی از داروهای بدون نسخه می توانند تعادل را تحت تاثیر قرار دهند و پایداری شما را ضعیف کنند . 

۴. مشکلات دید ، به عنوان مثال افراد سالمند نمیتوانند به راحتی زمین خیس را تشخیص دهند .

۵. درد پا یا کفشی با جنس بد 

۶. خطرات خانه یا خطراتی مانند ناهمواری های زمین که باعث بر هم خوردن تعادل انسان میشود .  

مکان های نا امن در منزل و خانه های آپارتمانی برای زمین حوردن سالمندان

اغلب سقوط ها به وسیله ی ، ترکیبی از عوامل خطر را ایجاد می کند . هر چه نسبت عوامل خطرزا بیشتر باشد ، احتمال شکستن اعضا بیشتر است .  

اعضای خانواده ی افراد مسن ، بای برای جلگیری از زمین خوردن سالمندان ، این عوامل را تا حد امکان کاهش بدهند . 

 

بیشتر بخوانید   بازی های ترامپولین

هر آنچه که شما میتوانید برای جلوگیری از زمین خوردن سالمندان انجام دهید

افتادن ها را می توان پیشگیری کرد . این ها چیزهایی هستند که می توانید انجام دهید تا از افتادن جلوگیری کنید . 

 

۱. با دکتر خود صحبت کنید . 

از پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید که احتمالات افتادن را ارزیابی کنند و با آنها درباره موارد خاصی که می توانید انجام دهید و صحبت کنید .

از پزشک یا داروساز خود بخواهید که داروهایتان را مرور کند تا ببینید آیا ممکن است برای شما سرگیجه یا خواب آلودگی ایجاد کنید . این باید شامل داروهای تجویزی و داروهای ضد عفونی باشد .

از پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد مصرف مکمل های ویتامین D بپرسید که اگر از کمبود آن ها بود از چه نوع حال ، یعنی به صورت قرص یا مواد مقوی که در آن ها این ویامین وجود دارد استفاده کنید .

کمبود ویتامین D و تاثیر آن بر روی زمین حوردن سالمندان 

۲. تمرینات قدرت و تعادل را انجام دهید . 

تمرینات را انجام دهید که پای شما را قوی تر کرده و تعادل خود را بهبود بخشد . استفاده از ترامپولین برای تعادل ، نمونه خوبی از این نوع ورزش است .

 

۳. میزان درصد دید چشمانتان را برسی کنید .  

چشم هایتان را حداقل یکبار در سال بررسی کنید و مطمئن باشید که در صورت لزوم عینک های خود را به روز رسانی کنید

 

بیشتر بخوانید   پوکی استخوان

۴. خانه خود را امن تر کنید .

نرده ها را در هر دو طرف پله ها قرار دهید .

اطمینان حاصل کنید که خانه خود را با نور زیادی روشن می کنید .

از کفپوش هایی که باعث جلوگیری از زمین خوردن استفاده کنید . 

 

هزینه های زمین خوردن سالمندان : 

درمان آسیب های حاصل از سقوط بسیار پرهزینه است. و هرساله به دلیل افزای میانگین سن که رو به پیری پیش میرود ، این هزینه افزایش می یابد . 

هر ساله میلیون ها نفر از افراد ۶۵ ساله به علت افتادن در بخش های اورژانس درمان می شوند . 

 

بیش از ۸۰۰،۰۰۰ بیمار در سال در اثر مصدومیت سقوط بستری می شوند، اغلب به دلیل آسیب های نخاع یا شکستن سر

آسیب های حاصل از سقوط یکی از ۲۰ اسیب های خطرناک است .

چه آسیب هایی بعد از هر زمین خوردن سالمندان به وجود می آیدمیانگین هزینه بیمارستانی برای آسیب سقوط بیش از ۳۰ هزار دلار است

چگونه هزینه ها محاسبه می شوند؟

هزینه های مستقیم پزشکی شامل هزینه های مراقبت از بیمار و مراقبت های پرستاری، پزشکان و سایر خدمات حرفه ای، توانبخشی، خدمات مبتنی بر جامعه، استفاده از تجهیزات پزشکی، داروهای تجویزی و  بیمه می باشد.

هزینه های مستقیم برای اثرات درازمدت این آسیب ها مانند معلولیت، وابستگی به دیگران، زمان از دست رفته و از کار وظیفه های خانوار و کاهش کیفیت زندگی حساب نمی شود.

 

امید وارم این مقاله مفید بوده باشه و از آن لذت برده باشید .

 

بیشتر بخوانید   مقایسه ترامپولین و تردمیل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تهیه و ترجمه شده توسط ایران ترامپولین

مرجع مقاله 

نویسنده : امیر ثانی

تاریخ انتشار : ۹۷/۲/۱۰