مقالات

تاریخچه ترامپولین

آیا به تاریخچه ترامپولین فکر کرده اید؟گفته می شود که ترامپولین در آلاسکا شروع شد. جایی که اسکیموها با هم بر روی پوست شیر ماهی به هوا می پریدند. مشابه همین روش آتش نشانان نیز از پارچه های محکمی برای نجات زندگی افراد استفاده میکردند. وقتی خانه ای به کلی در آتش می سوخت، برای نجات ساکنان آن خانه، آن ها را از پنجره به بیرون و بر روی همین پارچه ها پرتاب می کردند.

       

 

در فرودگاه انکوراژ در آلاسکا کارت پستال هایی وجود دارد که اسکیموها را در حال پرش روی پوست شیر ماهی نشان می دهد. همچنین شواهدی دیگر در انگلیس وجود دارد که پرتاب شدن تعدادی از افراد را به هوا توسط عده دیگر از مردم که پتویی را نگه داشتند نشان می دهد.

اما شکی نیست که در سال های اولیه قرن بیستم نمایش هایی در معرض همگان قرار گرفت که در آن ها از تخت پرش در صحنه برای سرگرم کردن تماشاگران استفاده می شده است.

            

 

تاریخچه استفاده از ترامپولین به زمان استفاده از شبکه توری که آکروبات کارها از آن استفاده می کردند ، باز می گردد که ایده آن توسط جرج نیسین ( Gorje Nissen ) در سال‌های ۱۹۳۰ مطرح گردیده .

      

 

وی با تکه‌هایی از پارچه با استحکام زیاد که به یک چارچوب فلزی با خاصیت ارتجاعی متصل بودند ، نخستین نمونه ترامپولین را عرضه نمود . واژه ترامپلین یا ترامبولین/ترامپولینگ به معنی محکم پریدن روی چیزی  و یا سطح مشخص که روی آن می توان بازی کرد گرفته شده است .این وسیله به ورزشکاران جهت بهبود وضعیت فیزیکی و روانی نیز  کمک می‌کند. و تحقیقات اخیر نشان داده از این وسیله میتوان در افزایش ارتفاع پرش ورزشگاران حرفه ای استفاده کرد این وسیله  به طور خاص به درک فرم بدنی ورزشکار در فضا و تقویت تعادل و تمرکز بر اهداف متحرک کمک می‌کند. همچنین در ژیمناستیک هنری ، هفتمین وسیله‌ای که به عنوان یک وسیله کمک آموزشی از آن استفاده می‌شود ، ترامپولین شمرده شده است.

ورزش تخصصی ترامبولین/ترامپولین در کشور آمریکا موفقیت‌هایی را به سرعت بدست آورد و نخستین مسابقات ملی قهرمانی این ورزش در سال ۱۹۴۸ برگزار گردید . در سال ۱۹۹۵ ، ترامپولین به بازیهای Pan – American راه یافت و سرانجام به دیگر کشور‌های اروپایی همانند سوئیس و … راه یافت . در کشور سوئیس ، کرت کچل نخستین کشور اروپایی بود که فدراسیون ملی خود را در این رشته در سال ۱۹۵۸ ایجاد نمود

بیشتر بخوانید   معرفی ، آموزش و مزایای استفاده از تی آر ایکس

در ۴ مارچ ۱۹۶۴ فدراسیون بین المللی ترامپولین در فرانکفورت ( آلمان) ایجاد شد و در آن رن چرر (Ren Chaerer ) به عنوان رئیس و اریچ کینسل (Erich Kinsel ) به عنوان منشی عمومی انتخاب شدند در مارچ همان سال Royal Albert Halb در لندن ، میزبان اولین مسابقات قهرمانی ترامپولین شد . جودی ویلز و دن میلن ( از آمریکا ) نخستین قهرمانهای این ورزش هستند . برنامه مسابقه شامل ترامپولین و تاتاملونگ برای مردان و زنان بود و نخستین رقابتهای این ورزش که در آن گروه بندی سنی و DMT انجام شده بود در سال ۱۹۷۰ در پیلس لاک در لندن برگزار شد .

در سال ۱۹۸۵ ، این ورزش در بازیهای جهانی لندن گنجانده شده و در سال ۱۹۸۸ ، FIT توسط فدراسیون TOC به رسمیت شناخته شد و ترامپولین به عنوان یکی از ورزشهای بازیهای المپیک در نظر گرفته شد و تغییرات بنیادین خود را از آن زمان آغاز کرد ( kurt Baechler ) و تد بلیک ( Ted Blahel ) از بریتانیا از پیشگامان این ورزش بودند .

.در اول ژانویه ۱۹۹۹ ،  FIT منحل شد و ترامپولین به عنوان یکی از ورزشهای فدراسیون بین المللی ژیمناستیک منظور شد و رئیس سابق FIT ران فرولیچ (Ran Froehlich) از آمریکا  به عنوان عضو کمیته اجرایی FIT و هرست کنز  (Horst Kunze) از آلمان به عنوان رئیس کمیته فنی آن انتخاب شدند.

این ورزش نمایشگر آزادی و فضامی‌باشد . تعداد بیشمار و پیچیده پرشها و چرخش‌ها ، که گاهاً ارتفاع آنها به طول ۸ متر می‌رسد ، مهارت استادانه در تکنیک ، کنترل بدن به نحو عالی و حرکات توام با هارمونی را طلب می کند . ترامپولین در هر شاخه از ورزش که عناصر آکروباتیک در آن وجود دارد ، بکار رفته و استفاده می‌شود .

بیشتر بخوانید   پوکی استخوان چیست؟

و . امروزه این وسیله نتنها در ورزش و سلامت بلکه به عنوان وسیله ای مفرح در منازل و مراکز تفریحی استفاده میشود

دیدگاهتان را بنویسید