مقالات

انتخاب ترامپولین مناسب شما توسط خودتان

انتخاب ترامپولین مناسب و عالی برای شما

 راهنمای انتخاب ترامپولین 

چگونه ترامپولین مناسب خود را انتخاب کنم ؟

پریدن روی ترامپولین، حس نشاط آور و بی نظیر معلق بودن در هوا را برای ما به ارمغان می‌آورد. از نتایج عالی آن می توان به تاثیر همزمان روی بالا تنه و پایین تنه در حین تفریح اشاره کرد. مسلما نمی‌توانید لذتی که از پریدن روی ترامپولین، تجربه می‌کنید را فراموش کنید و فقط تصور کنید یکی از آنها را در خانه وحیاط یا باغ خود داشته که می‌توانید هر لحظه روی آن بپرید و اون حس فرود آمدن و دوباره پرتاب شدن به سمت بالا که با کمترینه دخالت و فشار شما بر روی بدن شما اعمال میشود . واقعا بی نظیر نیست؟

بحث اصلی این است که چه نوع و سایزی در انتخاب ترامپولین باید مد نظر قرار گرفته شود؟

همیشه موقع خرید کاربران و مشتریان ما که تازه وارد هستند و در هنگام خرید از اپراتور های ما مسائلی را پرسجو میکنند ، این سوال ها برایشان پیش می آید که چه ترامپولین مناسب من است ؟ آیا این محصول برای من یا کسی که قصد خرید برای اون رو دارم مثل فرزندم به درد میخوره یا نه ؟ اصلا ترامپولینی که دارم میگیرم فایده ای هم برای خود من داره ؟ مناسب برای چه کسانی هست ؟ اصلا چه سایزیش برای من بهتره ؟ آیا ارزش این رو داره که من این ترامپولین رو با این قیمت بخرم و این همون چیزی هست که مد نظرم بوده ؟ یا حتی این ترامپولین که برای فرزندم میگیرم رو آیا خودم میتونم استفاده کنم ؟  

بیشتر بخوانید   ترامپولین چیست ؟ ورزشی نوین به نام جامپینگ فیتنس در ایران

اشکال زیادی با فواید و عملکردهای مختلف برای ترامپولین تعریف شده است که مسلما منجر به تفاوت در اندازه نیز می‌شود. هر مدل ترامپولین دارای ویژگی‌های گوناگونی شامل اندازه، کیفیت خاصیت ارتجاعی، مقاومت بدنه، جنس کفی، قیمت، ویژگی‌های امنیتی، محدودیت‌های وزنی و بی شمار موارد دیگر می‌باشد.
ترامپولین‌ها در اشکال گوناگون مانند دایره ی (گرد)، مربعی ، مستطیلی ، بیضی شکل و حتی شش ضلعی وجود دارند. دانستن خرید کدام نوع، اینکه کدام یک بهتر بوده و نیاز های مورد نیاز شما را برآورده می سازد، گاهی بسیار دشوار می باشد. این راهنما، تمام آن چیزی است که شما نیاز دارید تا ترامپولین مناسب خود را خریداری کرده و به خانه ببرید.

 فیلمی کوتاه از تنوع و استفاده ی ترامپولین :

موارد مورد بحث برای انتخاب ترامپولین که باید به آن توجه کنید :

۱- شکل ترامپولین

۲- اندازه ی ترامپولین

۳- چه عواملی روی خاصیت ارتجاعی ترامپولین تاثیر دارند؟

۴- آیا گرفتن توری محافظ ضروری است؟

۵- تصمیم نهایی برای انتخاب ترامپولین


۱-شکل ترامپولین

  • ترامپولین های گرد

    ترامپولین های دایره ای شکل

می توان این مدل را تحت عنوان سطح مبتدی معرفی کرد. معمولا با یک توری محافظ برای کودکان کوچک و یا آنهایی که به تازگی خیال پریدن روی ترامپولین را در سر می پرورانند، ارائه م

ی شود. ترامپولین های گرد خیلی در استفاده های خانگی معمول هستند. و با پریدن مداوم، قادر به ایجاد پرش های قدرتمند و عالی برای خوشگذرانی شما می باشند.

بخاطر شکل گردی که دارد، فرد را مجاب می کند که در مرکز ترامپولین بپرد هر چند که وی در کناره ها بپرد. این مدل ترامپولین ها برای استفاده ی فردی عالی بوده و از آنجایی که فرد را به سمت مرکز هدایت می کند، اطمینان حاصل می کند که فرد از اطراف پایین نمی افتد که نشاندهنده ی امنیت این محصول می باشد.
هنگام انتخاب ترامپولین ، توجه زیادی به حداکثر وزن قابل تحمل توسط ترامپولین داشته باشید. اگر به درستی از این محصول استفاده شود ، ترامپولین گرد انتخابی عالی است و عملکرد بهتری نسبت به بقیه دارد .

یک نمونه ی بسیار عالی هم برای منزل و تمرینات در خانه و هم برای باشگاه های ورزشی به دلیل حجم کم و سبکی و همچنین جم کردن راحت آن با گرفتن کمترین حجم از فضا .

* مزایای انتخاب ترامپولین گرد

-انتخاب عالی برای شروع:شکل این مدل برای اهداف مختلفی مناسب می باشد. از آنجایی که پرش قدرتمندی همانند بقیه سایز های بزرگ تر از خود ایجاد نمی کند، به عنوان یک ترامپولین برای شروع در سایز کوچیک مناسب است. برای استفاده در خانه عالی بوده و به آسانی سر هم می شود.البته بیشتر نمونه های خانگی و داخل منزل 

-برگشتن به مرکز: این ترامپولین ، شمارا وادار به پریدن در مرکز می کند و به همین دلیل تمرین پرشی بهتری فراهم می کند.

-سبک وزنی: در مقایسه با دیگر مدل ها از وزن کمتری بر خوردار می باشد. تنها یک شخص می تواند آنرا در حیاط خانه نصب کرده و به راحتی به مکان دیگری منتقلش کند.

-قیمت مناسب: از آنجایی که این مدل ، فلز کمتری در ساختار خود دارد ، قیمت مناسبی هم دارد. تمامی بدنه ، نیروی حاصل از پرش را جذب می کند. بنابراین با کاهش وزن بدنه ، ساختاری مستحکم تر فراهم آورده ایم.

* معایب انتخاب ترامپولین گرد

-پرش: پرش در این مدل کوچک آن هیچگاه نمی تواند به قدرتمندی مدل های بزرگ تر یا مستطیل شکل صنعتی که در پارک ها مشاهده میکنید باشد برای همین بسیار مناسب برای منازل و حتی مهدکودک ها میباشد .

  • ترامپولین های مستطیلی

ترامپولین پارک

شکل معمول ترامپولین های حرفه ای ، مستطیلی می باشد. به دلیل بالا رفتن ، امنیت این مدل هنگام پریدن چند نفر به روی آن به صورت همزمان، روز به روز از محبوبیت بیشتری میان مشتریان آپارتمان های مسکونی برخوردار می شود. به دلیل طراحی چهار طرفی آن و استفاده از سایز کفی بزرگ تر و فنر های مقاوم تر برای پرش های بیشتر ، پرش بهتری نسبت به انواع چهار گوش و گرد ارائه می دهد. با انتخاب ترامپولین های مستطیلی، به پایداری کنترلی بی نظیر در پرش های خود دست پیدا کنید.

این ترامپولین معمولا توسط ژیمناست ها و افراد حرفه ای استفاده می شود. به این دلیل این مدل ترجیح داده می شود که در قبال پرش های فرد، بازگشت و ارتجاع قدرتمندی دارد و پرش با ارتفاع بیشتری را به ارمغان می آورد.

بیشتر بخوانید   حرکات ترامپولین

این مدل به شخص این امکان را می دهد تا پرش های بی نظیر  و بلند تری را تجربه کند. هنگام استفاده ی همزمان چند نفر به طور همزمان از ترامپولین های مستطیلی ، ریسک صدمات وارده به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند. افراد می توانند به راحتی در قسمت های مختلف به صورت جداگانه بدون تاثیر گذاشتن بر پرش یکدیگر، بپرند. افراد با وزن های گوناگون می توانند همزامان از آن استفاده کنند که برای یک خانواده که می خواهند با هم خوش بگذرانند، بسیار عالی است.

* مزایای انتخاب ترامپولین مستطیلی

-بهترین پرش:

با پخش نیروی حاصله از هر پرش به صورت مساوی ، ترامپولین مستطیلی فرصت دست یافتن به تعداد کافی و مناسب پرش را به می دهد. که برگ برنده ی آن در مقایسه با ترامپولین های گرد می باشد.

-ساختار ضخیم:

ترامپولین های مستطیلی دارای یک ساختار ضخیم فلزی می باشند که تحمل وزن افراد سنگین وزن، هنگام استفاده به صورت همزمان را فراهم می سازند.

-سطح پرش بیشتر:

با انتخاب ترامپولین مستطیلی، فرد می تواند حرکات های پرشی متنوعی را انجام دهد . همچنین به دلیل سطح زیاد، مکان های زیادی را برای انجام یک پرش امن ایجاد می کند در حالی که ترامپولین های گرد فقط یک مکان امن برای پرش دارند.

* معایب انتخاب ترامپولین های مستطیلی

-وزن زیاد:

بخاطر ساختار مستحکم و سنگین ، ترامپولین های مستطیلی بسیار سنگین بوده و جابجایی آنها دشوار می باشد.

-سایز بزرگ :

این مدل از ترامپولین ها بیشتر در سایز های بزرگ و برای ترامپولین پارک ( TRAMPOLINE PARK ) یا ترامپولین های صنعتی استفاده میشود ، برای همین قابل استفاده در هر مکانی نیست .

-قیمت بالا :

 انتخاب ترامپولین مستطیلی ممکن است خرج بیشتری بردارد. اما بسته به استفاده ی صنعتی از جهت راه انداختن کاری اقتصادی ، امکان این وجود دارد که این هزینه برای شما صرفه داشته باشد .

-پوشش ناهموار بدنه:

نیروی پخش شده روی ترامپولین معمولا روی نقاط خاصی پخش می شود که موجب ایجاد ناهمواری در بدنه می شود.

-کنترل سخت تر:

پخش شدن وزن های غیر یکسان روی صفحه ی پرش موجب ارتجاع ناخواسته می شود. این خاصیت باعث می شود تا فرد به صورت ناخواسته به اطراف و کناره های ترامپولین نزدیک شود. این مورد موجب کنترل سخت تر شده و البته برای افراد حرفه ای مناسب تر می باشد.

-هزینه:

بر اساس اندازه و ساختار ضخیم تر، ترامپولین های مستطیلی قیمت بیشتری پیدا میکنند .

  • ترامپولین های بیضی

ترامپولین بیضی

این نوع از ترامپولین معمولا بخاطر شکل خاصشان ، از سطح بیشتری برای پریدن برخوردارند. این فضای پرش بیشتر ، علاوه بر سطح بلند و دراز آن باعث می شود تا لذت پریدن دوچندان شود.

این مدل از ده سال پیش شروع به درخشیدن کرد و تاثیر بسزا و عالی ای داشته است. این مدل چیزی بین نوع مستطیل و گرد بوده و مسلما این مسئله مزایایی را به آن بخشیده است.

سطح بزرگتر است و نیازمند تلاش بیشتری از سمت شخص بوده تا نتیجه ی خوبی بدست بدهد. شکل ساختاری بدنه ی این مدل ، تفاوت هایی دارد و به این معنی است که شما باید

*مزایای انتخاب ترامپولین های بیضی

-سطح پرش:

برعکس نوع گرد که فرد را به مرکز می کشد، ترامپولین بیضی دو منطقه ی مجزا در دو سر خود دارد. این دو نقطه با ی کدیگر تداخل ندارند و به افراد اجازه می دهند که همزمان به صورت جداگانه بپرند. طراحی خاص ، احتمال وقوع حادثه را کاهش می دهد.

*معایب انتخاب ترامپولین های بیضی

-قیمت :

قیمت این مدل بسیار بالا بوده و تنها برای باغ و ویلا ها ی بزرگ استفاده میشود 

-نصب :

نصب این نوع از ترامپولین بسیار سخت تر از مدل های دیگر بوده 

-موجودی :

این نمونه بسیار کم یاب بوده و  توسط شرکت های خاصی تولید شده و متاسفانه در  ایران موجود نمی باشد .

ترامپولین های شش ضلعی

ترانپولین های شش ضلعی کشی

این مدل ساختار بدنه ی متوسطی داشته و پرش نسبتا خوبی را برای ورزشکاران فراهم می سازد. در مقایسه با نوع گرد ، اضلاع مجزا و مشخصی دارد. در این مدل همانند نوع گرد، شما به مرکز کشیده می شوید و راحت تر می توانید بپرید.

این نمونه بسیار عالی برای باشگاه ها و افرادی که به صورت مداوم تمرینات هوازی یا تمرینات قدرتی انجام میدهند .   

با وجود این مزیت ، افزایشی در کنترل پرش و تجربه ی سرگرمی خود خواهید داشت . این به این معنی است که نیازی نیست وقت زیادی را صرف تلاش برای حفظ تعادل و تمرکز روی پریدن در مرکز صرف کنید.

جمع بندی

بهترین گزینه برای انتخاب ترامپولین از نظر شکل :

هر ترامپولین دارای عملکرد، تداوم و امنیت خاصی می باشد که آنها را برای اهداف خاصی مناسب و کار آمد می سازد. هر چند که برخی از آنها به صورت اختصاصی برای گروه خاصی از افراد طراحی شده اند.

برای آنهایی که به ژیمناستیک علاقه دارند، مدل مستطیلی ممکن است بهترین گزینه باشد. این مدل پرش های بلندی را به شما هدیه می دهد و برای استفاده ی چند کاربر بصورت همزمان ، مناسب است.

افرادی که بچه ی کوچک داشته یا علاقه ای به پرش های بلند ندارند، می توانند مدل های گرد مناسب یابند. مدل های گرد برای استفاده ی یک نفره مناسب بوده و مدل بیضی و مربعی سطحی پرش بزرگتری نسبت به گرد ارائه می دهند.

وقتی پای سرمایه گذاری وهزینه وسط می آید، مدل گرد بسیار مقرون به صرفه است.سبک بوده و خرج سنگینی ندارند و همچنین برای مصرف خانگی بسیار مناسب اند.

۲-اندازه ی ترامپولین

انتخاب ترامپولین مناسب و عالی برای شما

اندازه های ترامپولین 

هنگام خرید یک ترامپولین  آن ، باید فضای موجود را نیز در نظر بگیرید. خرید یک ترامپولین بیش از حد بزرگ شما را نا امید می کند.

– مینی ترامپولین ها

برای کودکان کم سن تر، بهترین ترامپولین مستطیلی همان مینی ترامپولین می باشد. برای افراد زیر ۶ سال مناسب می باشد. بسیاری از شرکت ها و برند های معروف ، این مدل را برای استفاده ی خانگی و باغ تولید می کنند و برای سطوح مبتدی و کودکان کم سن و سال بسیار عالی می باشد.

بیشتر بخوانید   مقایسه ترامپولین و تردمیل

۳- چه عواملی روی خاصیت ارتجاعی ترامپولین تاثیر دارند؟

بدون خاصیت ارتجاعی ، ترامپولین هیچ ارزشی ندارند. در اصل برای این طراحی شده که با ایجاد پرش های متوالی فرد را به وجد آورده و باعث خوش گذرانی وی شود.جدا از شکل ، عناصر اصلی ای که کیفیت پرش را مشخص می کنند ارتجاعی بودن و صفحه (تشک) هستند. بدون این دو عامل ، هیچ پرشی در کار نخواهد بود.

شکل

همانطور که قبلا اشاره شد، بهترین مدل برای خاصیت پرشی مدل مستطیلی است . بعد از آن بیضی و مربعی و در آخر انواع گرد می باشند. اما عوامل دیگری نیز موثرند. یک ترامپولین گرد با کفی خوب و خاصیت ارتجاعی عالی از یک ترامپولین مستطیلی با موارد ذکر شده ی ضعیف، بسیار بهتر می باشد.

سایز کفی

این خاصیت به این منظور طراحی شده تا طبق قانون سوم نیوتن، عکس العمل نیروی وارده را اعمال کند و همچنین حتی بعد از یک تمرین سنگین و سخت به حالت اول خود برگردد. بعد از سر جمع کردن ترامپولین ممکن است احساس کنید که سفت و سخت بوده و نمی توانید روی آن بپرید.نگران نباشید چون بعد از مدتی به قابلیت اصلی خود می رسد و آماده ی انجام هر حرکتی می شود.
یک پیشنهاد عالی این است که بعد از مدتی اگر خواستید کفی خود را برای اولین بار تعویض کنید حتما سراغ یک جنس با کیفیت بروید.

کفی

برای یک پرش خوب، نیازمند یک کفی ترامپولین حرفه ای می باشید. انواعی که توسط ژیمناست ها مورد استفاده قرار می گیرند ، بسیار عالی و با کیفیت بوده و به فرد اجازه می دهند که حرکات چرخشی در هوا یا حرکات دیگر را به راحتی انجام دهند.این مدل ها می توانند پرشی با ارتفاع بیشتر از ۱۰ متر را فراهم سازند.اگر بدنبال پرشی با کیفیت هستید، کیفیت و بافت کفی را مد نظر قرار دهید.

وزن افراد

وزن شخصی که می پرد را نادیده نگیرید! علاوه بر ارتجاعی بودن و کیفیت کفی، شما هم نقش مهمی در پرش ایفا می کنید. اندازه ی شخصی که می پرد بسیار مهم است و فرقی هم ندارد چه تجهیزاتی به کار رفته باشد. یک کودک کوچک جثه نمی تواند پرش های قوی و محکمی را ایجاد کند. شخصی با بدن بزرگ یا بالای ۱۳ سال، وزن کافی را برای این کار دارد هرچقدر که ترامپولین بزرگ باشد.

فنر یا کش به کار رفته 

طراحی فنر یا کش استفاده شده در ترامپولین بسیار مهم بوده و سایز فنر هم مسئله ای بسیار مهمی در این رابطه است. هرچه سایز ترامپولین بزرگ تر بشود ، فنر های به کار رفته دارای سایز بیشتری میشوند .

۴- آیا گرفتن توری محافظ در کنار انتخاب ترامپولین مناسب، ضروری است؟

انتخاب ترامپولین ایده آل

هر زمان که یک کودک یا شخص مبتدی خواست از ترامپولین استفاده کند، استفاده از توری محافظ واجب است. بازی روی ترامپولین سرگرمی و تفریح عالی ای است که باید با مراقبت زیادی انجام شود. نصب توری محافظ به منظور جلوگیری از افتادن و صدمات وارده بسیار منطقی بوده و نشانه ی ترس شما نیست.
وقتی خیالتان از امنیت راحت باشد، لذت بیشتری خواهید برد. توری محافظ از شخص در صورت نزدیک شدن به لبه ی ترامپولین محافظت می کند تا به زمین نیافتد و این کار را با هل دادن شخص به سمت مرکز ترامپولین انجام می دهد. افرادی که به فرزندانشان اجازه ی تنها بازی کردن روی ترامپولین را می دهند، ارزش این توری را بیشتر می دانند. این توری ها هر زمان که خواستید قابل نصب و حذف می باشند، که معمولا توسط افراد حرفه ای بعد از چند سال تمرین برداشته می شود.

یک توری محافظ با کیفیت بالا برای مدتی هدف امنیت را به سرانجام می رساند اما همچنین ممکن است یک ریسک امنیتی برای ایجاد صدمات نیز باشد. این محصول ممکن است زودتر از آنچه که سازنده ادعا داشته به طور ناگهانی پاره شده و نتیجه ای خطرناک مانند افتادن روی زمین را بدنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید   استاندارد ملی و استاندارد های اروپا برای ترامپولین

 ۵- تصمیم نهایی برای انتخاب ترامپولین

هر مدل ترامپولین برای گروه سنی و هدف خاصی طراحی شده است. خریدن ترامپولین حرفه ای برای شخص مبتدی و یا کودکان کمی غیر معقول است. لطفا همیشه رده بندی های سنی ترامپولین ها را در نظر بگیرید تا از وقوع صدمات احتمالی جلوگیری کنید.

اکثر سازندگان، مدل ها و اندازه های متنوعی را برای گروه های سنی و سطحی مختلف می سازند. بعضی ترامپولین ها سطح بزرگتری دارند تا پرش بهتری به شما هدیه کنند در حالی که برخی طوری ساخته شده اند تا تعداد بیشتری پرش ارائه دهند. این مشخصات معمولا وقتی پای رده های سنی مختلف به وسط می آید، در نظر گرفته می شوند. افراد حرفه ای به ترامپولین هایی با قابلیت پرشی بیش از اندازه زیاد نیازمندند. هر چند که این مدل ها برای استفاده ی خانگی توصیه نمی شوند، به خاطر ریسک های زیادی که برای افراد مبتدی بدنبال دارند.

اگر بدنبال انتخاب ترامپولین مناسب هستید، برخی عوامل باید در نظر گرفته شوند. فضای خالی موجود در باغ یا حیاط پشتی اولین فاکتور است که شما باید مد نظر قرار دهید. عامل بعدی تعداد افرادی است که قصد پریدن روی ترامپولین را دارند. اگر یک کودک دارید، یمدل های کوچک تر مناسب ترند اما حداقل این اجازه را به او بدهید تا با با یک دوست هم بتواند بازی کند. حتی ممکن است یک ترامپولین مناسب برای چهار کودک را انتخاب کنید در حالی که فقط یک کودک دارید.
اندازه ی ترامپولین به علاقه و شرایط شما بر می گردد. بودجه ی کافی، فضای مورد نیاز و میزان استفاده ی شما از ترامپولین، شکل و اندازه ی آن را مشخص می کند. حتما قبل از خرید به ویژگی های امنیتی محصول، مقاومت و نظرات مشتریان راجع به آن محصول، توجه بسیار فرمایید.

 

” امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و کمکی به انتخاب بهتر شما برای خرید شده باشد “

 

 

 

 

بدضعیف بودمتوسطخوب بودبسیار عالی ( تعداد ارزیابی ها 28, میانگین: 4٫43 out of 5)
Loading...

 

گرد آوری و محتوا: ایران ترامپولین

بنیاد محتوا